Выключыць рэжым для людзей са слабым зрокам

Міжлітарная адлегласць

Па змаўчанні Вялікае Вялізнае

Крэдыты на набыццё жылля (незавершанага закансерваванага капітальнага будынку на зямельным участку, прызначаным для возведения жылога памяшкання)

до 20 лет

Тэрмін крэдыту

от 13.25%

Стаўка

макс. сумма кредита до 90% стоимости

в пределах кредитоспособности кредитополучателя

Перавагі

Удобное оформление

Возможность оформления кредита физическими лицами в любом из Ипотечных офисов ОАО «АСБ Беларусбанк».

Учитывается совокупный доход

При определении размера кредита и (или) оценке кредитоспособности возможно включение в совокупный доход кредитополучателя дохода(ов) поручителя(ей) – близкого(их) родственника(ов) (члена(ов) семьи) кредитополучателя (супруга (супруги), родителей, детей, родных братьев и сестер обоих супругов, внуков).

Без предоставления справки о доходах

Оформление кредита гражданам, получающим заработную плату (пенсию) в ОАО «АСБ Беларусбанк» возможно без предоставления справки о доходах.

Без комиссий

Отсутствие дополнительных комиссий и платежей за пользование кредитом.

Выбор схемы погашения

Дифференцированные или аннуитетные платежи.

Удобство погашения

Удобные способы погашения кредита (в инфокиосках банка, через систему «Интернет-банкинг», приложение «М-Банкинг», услугу «Автооплата»).

Досрочное погашение

Возможность досрочного погашения в любой момент без взимания дополнительных комиссий.

Доступность для лиц пенсионного возраста

Гражданам, достигшим общеустановленного пенсионного возраста, кредиты предоставляются исходя из размера пенсии или при осуществлении им трудовой деятельности – исходя из размера среднемесячного дохода от трудовой деятельности за последние три месяца.

Умовы

Срок возврата (погашения) кредита до 20 лет
% ставка (годовых)
  • 16,90% (ставка рефинансирования НБ РБ + 7,15 п.п) — при приобретении одноквартирного жилого дома, жилого помещения в многоквартирном или блокированном жилом доме у физических (юридических) лиц (индивидуальных предпринимателей), за исключением застройщиков;
  • 15,90% (ставка рефинансирования НБ РБ + 6,15 п.п.) — при приобретении одноквартирного жилого дома, жилого помещения в многоквартирном или блокированном жилом доме у застройщиков; при приобретении незавершенного законсервированного капитального строения на земельном участке, предназначенном для возведения жилого помещения;
  • 13,25% (ставка рефинансирования НБ РБ + 3,5 п.п.) — при приобретении одноквартирного жилого дома, жилого помещения в многоквартирном или блокированном жилом доме у физических (юридических) лиц (индивидуальных предпринимателей), застройщиков в населенном пункте с численностью населения до 20 тыс. человек, расположенном в пределах границ района по месту постоянного проживания и(или) работы, и при этом:
    • постоянно проживающих и работающих по трудовым договорам (контрактам) (в том числе получающих пособия по уходу за ребенком в возрасте до 3 лет по месту работы) в организациях, обособленных подразделениях организаций и их структурных подразделениях, на рабочих местах, расположенных в населенных пунктах с численностью населения до 20 тыс. человек (на территории вне этих населенных пунктов, находящейся в границах сельсовета);
    • являющихся индивидуальными предпринимателями, постоянно проживающими и зарегистрированными согласно свидетельству о государственной регистрации в населенных пунктах с численностью населения до 20 тыс. человек;
    • являющихся ремесленниками, фермерами/крестьянами, лицами, осуществляющими другую деятельность, не требующую регистрации физического лица в качестве индивидуального предпринимателя, постоянно проживающими в населенных пунктах с численностью населения до 20 тыс. человек
  • 12,75% (ставка рефинансирования НБ РБ + 3,0 п.п.) — при приобретении жилых помещений, полученных по соглашению об отступном от застройщиков.
Способ возврата (погашения) кредита и уплаты процентов за пользование им

- аннуитетные платежи (равный общий платеж, который состоит из процентов, начисленных на фактический остаток задолженности и части основного долга, рассчитанной как разница между общим аннуитетным платежом и суммой процентов);

или дифференцированные платежи (основной долг погашается равными платежами, проценты начисляются на фактический остаток задолженности).

При приобретении жилых помещений, полученных по соглашению об отступном от застройщиков - аннуитетные платежи.

  • погашение основного долга осуществляется – со следующего месяца после предоставления кредита (части кредита);
  • досрочное погашение может осуществляется без ограничений с одновременной уплатой процентов за фактическое время пользования кредитом
  • платежи по кредиту можно совершать - наличными денежными средствами в кассу ОАО «АСБ Беларусбанк» в безналичном порядке, в том числе с использованием систем Интернет-банкинг, М-Банкинг, через инфокиоски банка (за совершение операций по погашению кредита вознаграждение не взимается).
Принимаемый способ обеспечения исполнения обязательств по кредитному договору

По кредиту на приобретение одноквартирного жилого дома, жилого помещения в многоквартирном или блокированном жилом доме у физических (юридических) лиц (индивидуальных предпринимателей), застройщиков:

При сумме кредита до 150 000 рублей:

  • поручительство физического лица (лиц) и/или залог недвижимого имущества1 кредитополучателя либо третьего лица, не обремененного правами третьих лиц и арестами;
  • иные способы, предусмотренные законодательством, кроме залога приобретаемого (приобретенного) с привлечением кредита жилого помещения согласно Указу № 130, гарантии либо поручительства юридического лица, залога движимого имущества, неустойки и страхования риска невозврата кредита.

При сумме кредита свыше 150 000 рублей:

  • поручительство физического лица (лиц) и залог приобретаемого (приобретенного) с привлечением кредита жилого помещения, не обремененного правами третьих лиц и арестами, согласно Указу № 130.

по кредиту на приобретение незавершенного законсервированного капитального строения на земельном участке, предназначенном для возведения жилого помещения:

  • поручительство физического лица (лиц) и/или залог недвижимого имущества1 кредитополучателя либо третьего лица, не обремененного правами третьих лиц и арестами;
  • иные способы, предусмотренные законодательством, кроме гарантии либо поручительства юридического лица, залога движимого имущества, неустойки и страхования риска невозврата кредита.

по кредиту на приобретение жилых помещений, полученных по соглашению об отступном от застройщиков:

  • поручительство физического лица (лиц).
Способ предоставления кредита

Выдача кредита осуществляется в белорусских рублях в безналичном порядке путем перечисления денежных средств на счет получателя средств.

Выдача производится в срок не позднее 30 календарных дней после предоставления заявления Кредитополучателя о перечислении средств, (в случае установления в договоре купли-продажи срока осуществления расчетов свыше 30 календарных дней – в сроки, установленные договором купли - продажи.).

Целевое использование кредита Предоставляется копия свидетельства о государственной регистрации права собственности на жилое помещение (с предоставлением оригинала для обозрения).

Ответственность кредитополучателя за неисполнение (ненадлежащее исполнение) обязательств по договору, в том числе размер неустойки (штрафа, пени) и порядок ее определения, предусмотрена в кредитном договоре

[1]все расходы, связанные с заключением договора о залоге недвижимого имущества в территориальной организации по государственной регистрации недвижимого имущества, прав на него и сделок с ним, несет кредитополучатель.

Не предоставляется:

  • в случае, если кредитополучателю на приобретение того же жилого помещения предоставлен: льготный кредит согласно указам Президента Республики, Беларусь; кредит «Ипотека Экспресс»; кредит с использованием субсидии согласно Указу №240. Не допускается переоформление излишне (неправомерно) полученной, использованной не по целевому назначению гражданами суммы льготного кредита на данный кредит.
  • кредит в размере свыше 150 тыс. рублей на приобретение одноквартирного жилого дома, жилого помещения в многоквартирном или блокированном жилом доме у физических (юридических) лиц (индивидуальных предпринимателей), застройщиков в случае, если кредитополучателю на приобретение того же жилого помещения предоставлен кредит «Ипотека с нами» в размере свыше 150 тыс. рублей. Не допускается предоставление кредита на долю в праве собственности на жилое помещение.

Иные условия кредитования:

  • При изменении ставки рефинансирования Национального банка Рес¬публики Беларусь начисление процентов со дня ее изменения осуществляется исходя из размера вновь установленной ставки рефинансирования Национального банка Республики Беларусь.
  • При предоставлении кредита на финансирование недвижимости физическим лицам, получающим финансовую помощь государства на погашение ранее полученных кредитов в соответствии с законодательством, возможно проведение оценки платежеспособности с учетом размера ежемесячно оказываемой финансовой помощи.
  • По кредитам, предоставляемым для граждан, осуществляющих приобретение жилого помещения в населенном пункте с численностью населения до 20 тыс. человек, расположенном в пределах границ района по месту их постоянного проживания и (или) работы, и при этом:
    • постоянно проживающих и работающих по трудовым договорам (контрактам) (в том числе получающих пособия по уходу за ребенком в возрасте до 3 лет по месту работы) в организациях, обособленных подразделениях организаций и их структурных подразделениях, на рабочих местах, расположенных в населенных пунктах с численностью населения до 20 тыс. человек (на территории вне этих населенных пунктов, находящейся в границах сельсовета);
    • являющихся индивидуальными предпринимателями, постоянно проживающими и зарегистрированными согласно свидетельству о государственной регистрации в населенных пунктах с численностью населения до 20 тыс. человек;
    • являющихся ремесленниками, фермерами/крестьянами, лицами, осуществляющими другую деятельность, не требующую регистрации физического лица в качестве индивидуального предпринимателя, постоянно проживающими в населенных пунктах с численностью населения до 20 тыс. человек.

Кредит предоставляется при наличии справки о занимаемом в данном населенном пункте жилом помещении, месте жительства и составе семьи на имя кредитополучателя.

Дополнительная информация

Стоимость возведения (реконструкции) жилого помещения – стоимость возведения (реконструкции) общей площади жилого помещения (одноквартирного жилого дома), определяемая с учетом включенных в цену (стоимость) соответствующего объекта возведения (реконструкции) хозяйственных помещений, хозяйственных построек, машино-места, а также при условии долевого участия – дополнительно оборудования (кухонного, сантехнического и др.), мебели, прибыли застройщика;

Хозяйственные помещения – помещения, находящиеся внутри жилого помещения (многоквартирного жилого дома, одноквартирного жилого дома, дома для сезонного и временного проживания, дачи, садового домика) и предназначенные для обеспечения хозяйственно-бытовых нужд (коридор, санузел, кладовая, прихожая, кухня, холл, гардеробная, топочная, встроенный шкаф, помещение без окон и иное помещение, не являющееся жилой комнатой);

Хозяйственные постройки – капитальные строения (здания, сооружения), постройки, используемые для ведения личного подсобного хозяйства, которые по отношению к основному строению имеют второстепенное значение на земельном участке и являются принадлежностью основного строения (сарай, баня, гараж (индивидуального пользования), навес, погреб, дворовое сооружение и иные подобные постройки)


Кредиты предоставляются:

- дееспособным физическим лицам (гражданам Республики Беларусь, иностранным гражданам (лицам без гражданства)), постоянно проживающим в Республике Беларусь и имеющем постоянный доход в Республике Беларусь или в организациях Российской Федерации (других государств), относящихся к Интеграционным объединениям на постсоветском пространстве, перечисленным на сайте Министерства иностранных дел по адресу https://mfa.gov.by/mulateral/organization/, (предоставившим поручительство физического лица супруга(и) (при наличии), если иное не определено Видами и условиями выдачи кредитов на финансирование недвижимости, независимо от наличия (отсутствия) постоянного дохода в Республике Беларусь или за ее пределами).

- дееспособным физическим лицам (гражданам Республики Беларусь, иностранным гражданам (лицам без гражданства)), постоянно проживающим в Республике Беларусь и имеющем постоянный доход в организациях Российской Федерации, предоставившим поручительство физического лица супруга(и) (при наличии), если иное не определено Видами и условиями выдачи кредитов на финансирование недвижимости, независимо от наличия (отсутствия) постоянного дохода в Республике Беларусь или за ее пределами, а также поручительство физических(ого) лиц(а) постоянно проживающих(его) в Республике Беларусь и имеющих(его) постоянный доход в Республике Беларусь.

Гражданам, достигшим общеустановленного пенсионного возраста кредит предоставляется (при предоставлении в обеспечение исполнения обязательств по кредиту поручительство физического лица из числа близких родственников (членов семьи), не достигшего общеустановленного пенсионного возраста, независимо от наличия (отсутствия) постоянного дохода в Республике Беларусь или за ее пределами) исходя из размера пенсии или при осуществлении им трудовой деятельности – исходя из размера среднемесячного дохода от трудовой деятельности за последние три месяца;

Поручителем может выступать дееспособное физическое лицо (гражданин Республики Беларусь, иностранный гражданин (лицо без гражданства)), постоянно проживающее в Республике Беларусь и имеющее постоянный доход в Республике Беларусь или в организациях Российской Федерации (других государств), относящихся к Интеграционным объединениям на постсоветском пространстве, перечисленным на сайте Министерства иностранных дел по адресу https://mfa.gov.by/mulateral/organization/, в том числе супруг(а) заявителя (при наличии),  либо близкий родственник (член семьи) заявителя, не достигший общеустановленного пенсионного возраста, независимо от наличия (отсутствия) постоянного дохода в Республике Беларусь или за ее пределами.

Необходимые документы

  • Документ, удостоверяющий личность заявителя (Кредитополучателя) (поручителя) (для обозрения и определения правоспособности);
  • справка о среднемесячном доходе или выписка по текущему (расчетному) банковскому счету, открытому в учреждении Банка за три последних месяца, предшествующих месяцу обращения заявителя (поручителя) *

Если заявитель и (или) поручитель получают заработную плату (пенсию) в ОАО «АСБ Беларусбанк» оформление кредита возможно без предоставления справки о доходах (выписки по счету).

* Срок действия справок (выписок) - 30 календарных дней после их выдачи. Датой выдачи считается указанная на справке дата регистрации предприятия (организации), выдавшего такую справку;

  • • копия договора купли-продажи (договор мены), заключенного заявителем, нотариально или регистратором удостоверенного и зарегистрированного в организации по государственной регистрации недвижимого имущества, прав на него и сделок с ним (копия договора, зарегистрированного в сельском исполнительном комитете, если в соответствии с актами законодательства такой договор считается заключенным), либо копия протокола (выписки из протокола) о результатах торгов (аукционов) (с предъявлением оригинала).В договоре купли-продажи (договоре мены, протоколе (выписке из протокола) о результатах торгов (аукционов)) должны быть предусмотрены сроки окончательных расчетов**

** Принятие решения о предоставлении кредита может осуществляться до предоставления договора купли-продажи (договора мены).

Документы, представляемые заявителем (поручителем) в подтверждение иных доходов:

  • документы, подтверждающие доходы от предоставления по договорам найма жилых помещений, аренды другого недвижимого имущества (копии договоров, квитанций, подтверждающие наличие денежных доходов)
  • документов, подтверждающие доходы от выплат дивидендов (справка организации о доходе за 12 последних месяцев, предшествующих месяцу обращения заявителя) с указанием сумм уплаченного налога с суммы начисленных дивидендов

Документы, оформляемые в банке:

  • согласие на обработку персональных данных заявителя (поручителя) при оказании электронной услуги ОАИС «Предоставление сведений о датах приема и увольнения застрахованного лица и суммах выплат, на которые начислены страховые взносы»
  • согласие кредитополучателя и поручителя(ей) на предоставление информации находящейся в ведении МВД на имя заявителя (Кредитополучателя) (поручителя)
  • согласие кредитополучателя и поручителей на предоставление кредитного отчета из Кредитного регистра Национального банка Республики Беларусь;
  • заявление-анкета на кредит (оформление договора поручительства).

Дополнительно:

По кредитам, предоставляемым для граждан, осуществляющих приобретение жилого помещения в населенном пункте с численностью населения до 20 тыс. человек, расположенном в пределах границ района по месту их постоянного проживания и (или) работы дополнительно необходимо предоставить:

  • справка о занимаемом в данном населенном пункте жилом помещении, месте жительства и составе семьи на имя заявителя (кредитополучателя) по форме приложения 1 Постановления Министерства ЖКХ №58 «Об установлении форм справок, выдаваемых гражданам»;
  • копия трудового договора (с предъявлением оригинала) и (или) справка с места работы, подтверждающий(ая) расположение организации, обособленного подразделения организации и ее структурного подразделения, рабочего места в населенном пункте с численностью населения до 20 тыс. человек (на территории вне этих населенных пунктов, находящейся в границах сельсовета)**.

** Копия трудового договора и (или) справка с места работы заявителя (кредитополучателя) предоставляются при невозможности установить по документам, подтверждающим доходы, расположение организации, обособленного подразделения организации и ее структурного подразделения, рабочего места в населенном пункте с численностью населения до 20 тыс. человек (на территории вне этих населенных пунктов, находящейся в границах сельсовета) (за исключением индивидуальных предпринимателей и лиц, осуществляющих частную деятельность).

     Для индивидуальных предпринимателей место работы определяется по месту их государственной регистрации в населенном пункте с численностью населения до 20 тыс. человек согласно свидетельству о государственной регистрации.

При покупке одноквартирного жилого дома:

  • копия независимой оценки стоимости приобретаемого одноквартирного жилого дома (доли в праве собственности на одноквартирный жилой дом) у физических (юридических) лиц (индивидуальных предпринимателей), за исключением застройщиков, проведенной в соответствии с Указом Президента Республики Беларусь от 13.10.2006 № 615 «Об оценочной деятельности в Республике Беларусь» (с предъявлением оригинала). Расчет размера кредита осуществляется с использованием рыночной стоимости согласно независимой оценке.

При покупке жилого помещения в многоквартирном или блокированном жилом доме:

  • по желанию клиента - копия независимой оценки стоимости приобретаемого жилого помещения (доли в праве собственности на жилое помещение) в многоквартирном или блокированном жилом доме у физических (юридических) лиц (индивидуальных предпринимателей), за исключением застройщиков, проведенной в соответствии с Указом Президента Республики Беларусь от 13.10.2006 № 615 «Об оценочной деятельности в Республике Беларусь (с предъявлением оригинала)

При отсутствии в пакете документов заявителя независимой оценки для расчета размера кредита с использованием рыночной стоимости жилого помещения применяется расчетная стоимость жилого помещения (доли в праве собственности на жилое помещение).

При покупке незавершенного строения:

  • копия независимой оценки стоимости приобретаемого незавершенного строения, проведенной в соответствии с Указом Президента Республики Беларусь от 13.10.2006 № 615 «Об оценочной деятельности в Республике Беларусь» (с предъявлением оригинала). Расчет размера кредита осуществляется с использованием рыночной стоимости согласно независимой оценке.
Перечень документов, предоставляемый индивидуальными предпринимателями:
  • справка обслуживающего банка о движении денежных средств по текущему (расчетному) банковскому счету и выписка по нему, за три последних месяца, предшествующих месяцу обращения заявителя (поручителя) за получением кредита (оформлением договора поручительства), и о наличии/отсутствии неисполненных денежных обязательствах в АИС ИДО, на имя заявителя (поручителя) (при наличии текущего (расчетного) банковского счета);
  • копия налоговой декларации (расчет) за последний отчетный период (при отсутствии текущего (расчетного) банковского счета, а также при наличии текущего (расчетного) банковского счета, на котором отсутствует поступление денежных средств)
  • копии платежных и других документов, в том числе учетных форм ведения учета доходов/расходов и хозяйственных операций (при отсутствии текущего (расчетного) банковского счета, а также при наличии текущего (расчетного) банковского счета, на котором отсутствует поступление денежных средств.)
  • сведения о доходах за три последних месяца, предшествующих месяцу обращения заявителя (поручителя)
Ремесленники, фермеры/крестьяне, лица, осуществляющее другую деятельность, не требующую регистрации физического лица в качестве индивидуального предпринимателя, предоставляют:
  • выписка по текущему (расчетному) банковскому счету, за 3 последних месяца, предшествующих месяцу обращения заявителя (поручителя) за получением кредита (оформлением договора поручительства) (при наличии текущего (расчетного) банковского счета)
  • выписка из данных учета налоговых органов об исчисленных и уплаченных суммах налогов, сборов (пошлин), пени, за 3 последних месяца, предшествующих месяцу обращения заявителя (поручителя) за получением кредита (оформлением договора поручительства)
  • копии платежных и других документов, в том числе учетных форм ведения учета доходов/расходов и хозяйственных операций (при отсутствии текущего (расчетного) банковского счета, а также при наличии текущего (расчетного) банковского счета, на котором отсутствует поступление денежных средств)
  • сведения о доходах за три последних месяца, предшествующих месяцу обращения заявителя (поручителя) за получением кредита (оформлением договора поручительства)

Документы, предоставляемые при обеспечении исполнения обязательств по кредиту залогом (ипотекой) недвижимого имущества заявителя (либо третьего лица):

  • выписка из Единого государственного регистра недвижимого имущества, прав на него и сделок с ним об отсутствии обременения правами третьих лиц и арестов на предмет залога
  • копия обязательной независимой оценки стоимости предмета залога (с предъявлением оригинала)

При предоставлении в залог (ипотеку) реконструируемого (реконструированного), приобретаемого (приобретенного) с привлечением кредита жилого помещения:

  • выписка из Единого государственного регистра недвижимого имущества, прав на него и сделок с ним об отсутствии обременения правами третьих лиц и арестов на предмет залога

При выборе исполнителя оценки необходимо учитывать, что право на осуществление оценочной деятельности имеют только юридические лица, включенные в перечень исполнителей оценки в соответствии с Указом Президента Республики Беларусь от 13.10.2006 № 615 «Об оценочной деятельности в Республике Беларусь». Перечень исполнителей оценки и перечень исполнителей экспертизы устанавливается Государственным комитетом по имуществу (размещается на сайте Госкомимущества).

Срок принятия решения о предоставлении кредита – до двух рабочих дней (включительно), следующих за днем регистрации заявления-анкеты.

Пытанне-адказ

Ці магчыма змяненне працэнтнай стаўкі па раней аформленых крэдытах на будаўніцтва (рэканструкцыю) або набыццё жылых памяшканняў?

У адпаведнасці з арт. 125 Банкаўскага кодэкса Рэспублікі Беларусь банкі самастойна вызначаюць умовы і парадак прыцягнення грашовых сродкаў фізічных і (або) юрыдычных асоб ва ўклады (дэпазіты) і размяшчэнне гэтых грашовых сродкаў.

Фарміраванне працэнтных ставак па крэдытах на ўмовах, вызначаных ААТ «ААБ Беларусбанк», ажыццяўляецца з улікам кошту прыцягваемых рэсурсаў, у тым ліку тэрміновых дэпазітаў фізічных асоб.

Парадак змянення працэнтных ставак па крэдытах банка прадугледжаны ў заключаемых крэдытных дагаворах.

Згодна з арт.145 Банкаўскага кодэкса Рэспублікі Беларусь крэдытадавец не мае права ў аднабаковым парадку павялічыць памер працэнтаў за карыстанне крэдытам. Змяненне ўмоў крэдытнага дагавора ажыццяўляецца на падставе дадатковага пагаднення да крэдытнага дагавора.

У выпадку змяншэння памеру працэнтнай стаўкі дадатковае пагадненне да крэдытнага дагавора заключаецца шляхам накіравання банкам прапановы (публічнай аферты) крэдытаатрымальніку аб змяненні памеру працэнтнай стаўкі за карыстанне крэдытам. Адпаведная інфармацыя (паведамленне) размяшчаецца на карпаратыўным вэб-сайце банка ў тэрмін не пазней дня ўступлення ў сілу рашэння Праўлення банка аб памяншэнні памеру працэнтнай стаўкі. Заключэннем дадатковага пагаднення (акцэптам прапановы банка) з’яўляецца ўнясенне крэдытаатрымальнікам чарговага плацяжу па выплаце працэнтаў за карыстанне крэдытам у змененым памеры. Пры гэтым стаўка лічыцца змененай з даты, пазначанай у інфармацыі (

Крэдытаатрымальнікам, якія заключылі крэдытныя дагаворы да 21.03.2017 (у якіх устаноўлена фіксаваная працэнтная стаўка па крэдыце) прадастаўлена магчымасць змяніць фіксаваную працэнтную стаўку па крэдыце на пераменную. Для чаго крэдытаатрымальніку неабходна звярнуцца з заявай у службу іпатэчнага і льготнага крэдытавання банка па месцы заключэння крэдытнага дагавора і заключыць адпаведнае дадатковае пагадненне да крэдытнага дагавора. Пры гэтым, пасля заключэння дадатковага пагаднення аб пераходзе з фіксаванай стаўкі на пераменную, далейшае змяненне парадку вызначэння працэнтаў (г.зн. зваротны пераход на фіксаваную стаўку) не ажыццяўляецца.

Якія існуюць віды забеспячэння вяртання крэдыту?

Выкананне абавязацельстваў па крэдытным дагаворы можа забяспечвацца паручыцельствам фізічных асоб, няўстойкай, залогам маёмасці крэдытаатрымальніка або трэцяй асобы (пабудаванага жылога памяшкання або іншай нерухомасці (кватэр, гаражоў і інш.), страхаваннем рызыкі невяртання крэдыту, паручыцельствам або гарантыяй юрыдычных асоб, гарантыйным дэпазітам грошай і іншымі спосабамі забеспячэння, прадугледжанымі заканадаўствам Рэспублікі Беларусь або дагаворам.

Банкі маюць права самастойна выбіраць любыя спосабы забеспячэння выканання абавязацельстваў па крэдытных дагаворах, якія не супярэчаць заканадаўству і гарантуюць яму своечасовае вяртанне крэдыту.

Якая колькасць паручыцеляў патрабуецца для атрымання крэдыту ў банку?
Колькасць паручыцеляў па крэдытным дагаворы для забеспячэння выканання абавязацельстваў па ім вызначаецца непасрэдна банкам і залежыць ад сумы атрымоўваемага крэдыту, плацежаздольнасці паручыцеляў.
Які максімальны памер крэдыту на будаўніцтва (рэканструкцыю) або набыццё жылога памяшкання, на ўмовах, вызначаных банкам, можа быць прадастаўлены крэдытаатрымальніку?

Максімальны (гранічны) памер крэдыту, які можа прадастаўляцца грамадзянам, устанаўліваецца ўпаўнаважаным органам банка ў залежнасці ад віду (умоў) крэдыту.

Пры вызначэнні максімальнай сумы крэдыту крэдытаатрымальніку банк у адпаведнасці з Інструкцыяй «Аб парадку прадастаўлення грашовых сродкаў у форме крэдыту і іх вяртання (пагашэння)», зацверджанай Нацыянальным банкам ад 26.12.2023 №488 (далей – Інструкцыя № 488) абавязкова ацэньвае крэдытаздольнасць заяўніка (крэдытаатрымальніка) у парадку, вызначаным упаўнаважаным органам Банка (г.зн. праводзіцца ацэнка здольнасці крэдытаатрымальніка ў поўным аб’ёме і ў тэрмін выканаць свае абавязацельствы па крэдытным дагаворы належным чынам).

Таксама, згодна з патрабаваннямі Інструкцыі №488 пры ацэнцы крэдытаздольнасці заяўніка (крэдытаатрымальніка) пры прадастаўленні крэдыту на фінансаванне нерухомасці банк выкарыстоўвае паказчык забяспечанасці крэдыту, які разлічваецца як працэнтныя суадносіны сумы крэдыту да кошту аб’екта нерухомасці, які прымаецца ў залог у якасці забеспячэння, і (або) суме іншага забеспячэння ў адпаведнасці з дагаворам (названы паказчык не павінен перавышаць 90 працэнтаў (за выключэннем крэдытаў, прадастаўленне або вяртанне (пагашэнне) запазычанасці па якіх, у тым ліку выплата часткі працэнтаў за карыстанне імі, ажыццяўляецца з выкарыстаннем дзяржаўнай падтрымкі ў адпаведнасці з заканадаўчымі актамі)).

Якія наступствы магчымы для паручыцеля па крэдытным дагаворы?

Паручыцельства – адзін з самых распаўсюджаных спосабаў забеспячэння выканання абавязацельстваў па крэдытах фізічных асоб.

Адносіны паміж паручыцелем і банкам афармляюцца дагаворам паручыцельства.

Прымаючы рашэнне стаць паручыцелем, грамадзяне, яшчэ да заключэння дагавораў паручыцельстваў, павінны ў поўнай меры ўсведамляць узнікаючыя рызыкі і дакладна вызначыцца, ці гатовы яны, у выпадку неабходнасці, пагашаць плацяжы па крэдыце і працэнтах за карыстанне ім замест таго чалавека, за якога яны паручаліся.

У практычнай рабоце маюць месца выпадкі, калі паручыцелі ў момант заключэння дагавору паручыцельства не валодаюць звесткамі аб наяўнасці ў крэдытаатрымальніка запазычанасці па раней атрыманых крэдытах у іншых банках (у тым ліку пратэрмінаванай), або інфармаваны толькі аб крэдытных дагаворах, заключаных крэдытаатрымальнікам у банку, дзе плануецца афармленне дагавору паручыцельства.

Разам з тым, для ацэнкі ступені прымаемых рызык патэнцыяльныя паручыцелі да заключэння дагавору паручыцельства маюць права самастойна атрымаць з Крэдытнага рэгістра Нацыянальнага банка інфармацыю аб крэдытнай гісторыі крэдытаатрымальніка, за якога паручаюцца, пры ўмове наяўнасці яго пісьмовай згоды.

У адпаведнасці з арт. 343 Грамадзянскага кодэкса Рэспублікі Беларусь пры невыкананнi або неналежным выкананнi крэдытаатрымальнікам забяспечанага паручыцельствам абавязацельства, паручыцель і крэдытаатрымальнік нясуць салідарную адказнасць перад крэдыторам.

Такім чынам, паручыцель нароўні з крэдытаатрымальнікам абавязаны забяспечыць пагашэнне крэдыту і працэнтаў за карыстанне ім, а таксама кампенсаваць судовыя выдаткі па спагнанні доўгу і іншыя страты крэдытора, у выпадку невыканання або неналежнага выканання крэдытаатрымальнікам абавязацельстваў па крэдытным дагаворы.

У выпадку невыканання даўжнiком абавязацельстваў па крэдытным дагаворы банк звяртаецца ў натарыяльную кантору для спагнання запазычанасці з крэдытаатрымальніка і паручыцеляў у прымусовым парадку. Пасля ўчынення выканаўчага надпісу ў рамках выканаўчага вядзення, спагнанне абарачаецца на грашовыя сродкi i iншую маёмасць не толькі крэдытаатрымальніка, але і паручыцеля. Акрамя таго, за невыкананне без уважлівых прычын маёмасных абавязацельстваў перад банкам можа быць часова абмежавана права грамадзяніна на выезд з Рэспублікі Беларусь.

У сваю чаргу, паручыцелі, якія выканалі абавязацельствы па крэдытным дагаворы, у адпаведнасці з арт. 345 Грамадзянскага кодэкса Рэспублікі Беларусь маюць права ў судовым парадку патрабаваць ад крэдытаатрымальніка пакрыцця страт, панесеных пры пагашэнні крэдыту і працэнтаў за карыстанне ім.
Што такое крэдытны рэгістр?

Крэдытны рэгістр – аўтаматызаваная інфармацыйная сістэма Нацыянальнага банка, якая забяспечвае фарміраванне крэдытных гісторый, іх захоўванне і прадастаўленне крэдытных справаздач.

Установы банка прадастаўляюць і атрымліваюць звесткі з Крэдытнага рэгістра Нацыянальнага банка Рэспублікі Беларусь аб крэдытных гісторыях крэдытаатрымальнікаў і іх паручыцеляў на падставе пісьмовых згод на прадастаўленне крэдытных справаздач, аформленых згодна з дадаткам 7 да Пастановы Нацыянальнага банка Рэспублікі Беларусь ад 22.06.2018 №291 «Аб фарміраванні крэдытных гісторый і прадастаўленні крэдытных справаздач».

У далейшым, пры суправаджэнні выдадзеных крэдытаў, установы банка накіроўваюць у Крэдытны рэгістр Нацыянальнага банка Рэспублікі Беларусь звесткі аб выкананні крэдытаатрымальнікамі (паручыцелямі) заключаных крэдытных дагавораў.
Ці можа банк адмовіць у прадастаўленні крэдыту?

Крэдытныя адносіны паміж банкам і крэдытаатрымальнікамі рэгулююцца Банкаўскім кодэксам Рэспублікі Беларусь. Так, згодна з ч. 1 артыкула 141 Банкаўскага кодэкса Рэспублікі Беларусь банк мае права адмовіцца ад заключэння крэдытнага дагавора:

- пры наяўнасці звестак аб тым, што прадстаўленая крэдытаатрымальніку сума крэдыту не будзе вернута (пагашана) у тэрмін;

- пры непрадастаўленні крэдытаатрымальнікам забеспячэння выканання абавязацельстваў па крэдытным дагаворы;

- пры наяўнасці іншых падстаў, здольных паўплываць на выкананне крэдытаатрымальнікам абавязацельстваў па крэдытным дагаворы або прадугледжаных заканадаўствам Рэспублікі Беларусь.

Тэрмін пачатку вяртання (пагашэння) ільготнага крэдыту, прадастаўленага на ўзвядзенне, рэканструкцыю (далей - будаўніцтва) жылля згодна з Указам Прэзідэнта Рэспублікі Беларусь ад 06.03.2025 №95?

Тэрмін пачатку вяртання (пагашэння) ільготных крэдытаў і выплаты працэнтаў за карыстанне імі пры будаўніцтве жылых памяшканняў вызначаны падпунктам 45.2 пункта 45 Палажэння аб умовах прадастаўлення грамадзянам дзяржаўнай падтрымкі пры ўзвядзенні, рэканструкцыі або набыцці жылых памяшканняў, зацверджанага Указам Прэзідэнта Рэспублікі Беларусь ад 06.03.2025 №95 «Аб дзяржаўнай падтрымцы пры жыллёвым будаўніцтве», згодна з якім вяртанне (пагашэнне) пачынаецца:

шматдзетнымі сем’ямі, грамадзянамі, якія пастаянна пражываюць і працуюць у населеных пунктах з колькасцю насельніцтва да 20 тыс. чалавек і ў гарадах-спадарожніках, якія адносяцца да катэгорыі грамадзяне, якія ажыццяўляюць будаўніцтва або набыццё жылых памяшканняў у населеных пунктах з колькасцю насельніцтва да 20 тыс. чалавек і ў гарадах-спадарожніках – з наступнага месяца пасля здачы жылога дома ў эксплуатацыю, але не пазней за 3 гады пасля пачатку крэдытавання;

іншымі грамадзянамі – з наступнага месяца пасля здачы жылога дома ў эксплуатацыю, але не пазней за 2 гады пасля пачатку крэдытавання.

Хто мае права на атрыманне льготнага крэдыту на ўзвядзенне, рэканструкцыю або набыццё жылога памяшкання?

Умовы і парадак прадастаўлення льготных крэдытаў вызначаны Палажэннем аб умовах прадастаўлення грамадзянам дзяржаўнай падтрымкі пры ўзвядзенні, рэканструкцыі або набыцці жылых памяшканняў, зацверджаным Указам Прэзідэнта Рэспублікі Беларусь ад 06.03.2025 №95 «Аб дзяржаўнай падтрымцы пры жыллёвым будаўніцтве» (далей – Палажэнне № 95).

Падпунктам 4 Палажэння № 95 вызначаны катэгорыі грамадзян, якія маюць права на атрыманне льготных крэдытаў.

У адпаведнасці з пунктам 21 Палажэння № 95 ільготныя крэдыты прадастаўляюцца па спісах, складзеных з захаваннем чарговасці грамадзян, якія маюць патрэбу ў паляпшэнні жыллёвых умоў і маюць права на атрыманне льготных крэдытаў, зацверджаным мясцовымі выканаўчымі і распарадчымі органамі, адпаведнымі міністэрствамі і ведамствамі.

Пытанне вызначэння права грамадзяніна на атрыманне льготнага крэдыту і аднясення да адной з катэгорый, якія маюць права на льготны крэдыт, адносіцца да кампетэнцыі вышэйназваных дзяржаўных органаў.

Па пытанні ўключэння ў спісы на атрыманне льготнага крэдыту неабходна звяртацца па месцы пастаноўкі на ўлік маючых патрэбу ў паляпшэнні жыллёвых умоў.

У якіх выпадках можа быць спынены (скасаваны) дагавор паручыцельства?

Пералік падстаў спынення паручыцельства рэгламентаваны арт. 347 Грамадзянскага кодэкса Рэспублікі Беларусь:

Паручыцельства можа быць спынена ў выпадках:

– дастатковай крэдытаздольнасці крэдытаатрымальніка для выканання ім абавязацельстваў па крэдытным дагаворы і дастатковасці іншага забеспячэння;

– замены аднаго паручыцеля на іншага;

– дастатковага забеспячэння выканання абавязацельстваў па крэдытным дагаворы;

– прадастаўлення крэдытаатрымальнікам іншага забеспячэння выканання абавязацельстваў па крэдытным дагаворы.

Ці магчыма ажыццявіць падзел запазычанасці або перавод доўгу па ільготным крэдыце?

У адпаведнасці з пунктам 56 Палажэння аб умовах прадастаўлення грамадзянам дзяржаўнай падтрымкі пры ўзвядзенні, рэканструкцыі або набыцці жылых памяшканняў, зацверджанага Указам Прэзідэнта Рэспублікі Беларусь ад 06.03.2025 №95 "Аб дзяржаўнай падтрымцы пры жыллёвым будаўніцтве", перавод доўгу па атрыманым крэдытаатрымальнікам ільготным крэдыце пасля дзяржаўнай рэгістрацыі ўзнікнення (пераходу да яго) права ўласнасці на пабудаванае або набытае жылое памяшканне дапускаецца:

на члена сям’і крэдытаатрымальніка з яго згоды і згоды ААТ "ААБ Беларусбанк";

на былога мужа (жонку) крэдытаатрымальніка, уключанага ў спісы, з яго (яе) згоды і згоды ААТ "ААБ Беларусбанк" - у выпадку скасавання шлюбу.

Перавод доўгу па льготным крэдыце ажыццяўляецца з улікам крэдытаздольнасці члена сям’і або былога мужа (жонкі) крэдытаатрымальніка. Пры пераводзе доўгу па льготным крэдыце афармляецца дагавор аб пераводзе доўгу, які ўзгадняецца банкам.

Пытанне аб пераводзе доўгу па атрыманым ільготным крэдыце разглядаецца банкам на падставе заявы крэдытаатрымальніка і заявы новага даўжніка, на якога пераводзіцца доўг па льготным крэдыце.

Для разгляду банкам пытання аб пераводзе доўгу новы даўжнік павінен прадаставіць дакументы, якія пацвярджаюць яго даходы і даходы яго паручыцеля(яў). Пры гэтым падзел (вылучэнне доляў) запазычанасці па льготным крэдыце не ажыццяўляецца.

Як ўлічваецца пры разліку сумы льготнага крэдыту жыллё, якое ёсць ва ўласнасці?

Згодна з падпунктам 8.3 Палажэння аб парадку прадастаўлення грамадзянам ільготных крэдытаў на ўзвядзенне, рэканструкцыю або набыццё жылых памяшканняў, зацверджанага пастановай Савета Міністраў Рэспублікі Беларусь ад 13.06.2025 №328 для прыняцця рашэння аб уключэнні грамадзяніна ў спіс на атрыманне льготнага крэдыту адпаведныя мясцовыя выканаўчыя і распарадчыя органы, дзяржаўныя органы, упаўнаважаныя зацвярджаць спісы, запытваюць і атрымліваюць інфармацыю аб правах грамадзяніна і членаў яго сям’і на аб’екты нерухомай маёмасці з адзінага дзяржаўнага рэгістра нерухомай маёмасці, правоў на яе і здзелак з ёй з дапамогай агульнадзяржаўнай аўтаматызаванай інфармацыйнай сістэмы ў форме інфармацыйнага паведамлення.

У спісах пазначаюцца нарміруемыя памеры агульнай плошчы жылога памяшкання, якія ўстанаўліваюцца:

з улікам нарматываў агульнай плошчы будуемага або набываемага жылога памяшкання для вызначэння велічыні льготнага крэдыту і колькасці членаў сям’і крэдытаатрымальніка;

за вылікам агульнай плошчы жылых памяшканняў, у тым ліку якая прыходзіцца на прыналежныя крэдытаатрымальніку і членам яго сям’і долі ў праве агульнай уласнасці на жылыя памяшканні (за выключэннем выпадкаў, устаноўленых Саветам Міністраў Рэспублікі Беларусь):

якія знаходзяцца ва ўласнасці крэдытаатрымальніка і (або) членаў яго сям’і;

якія знаходзіліся ва ўласнасці і адчужаны крэдытаатрымальнікам і (або) членамі яго сям’і на працягу 3 гадоў да ўключэння ў спісы.

Агульная плошча жылога памяшкання, якая прыходзіцца на долю ў праве агульнай уласнасці на яго, вызначаецца зыходзячы з агульнай плошчы жылога памяшкання прапарцыянальна памеру долі ў праве агульнай уласнасці на яго.

Такім чынам, нарміруемыя памеры агульнай плошчы жылога памяшкання, якія падлягаюць ільготнаму крэдытаванню, вызначаюцца мясцовымі выканаўчымі і распарадчымі органамі, дзяржаўнымі органамі, упаўнаважанымі зацвярджаць спісы льготнага крэдытавання.

Пры гэтым, разлік максімальнага памеру льготнага крэдыту на будаўніцтва (рэканструкцыю) або набыццё жылога памяшкання ажыццяўляецца банкам з улікам пазначаных у спісе нарміруемых памераў агульнай плошчы жылога памяшкання.

Як аплаціць крэдыт ААТ «ААБ Беларусбанк», ці можна аплаціць крэдыт праз АРІП?

Плацяжы па крэдыце, выплата працэнтаў за карыстанне крэдытам ажыццяўляюцца шляхам унясення наяўных грашовых сродкаў у касу ААТ «ААБ Беларусбанк», у безнаяўным парадку, у тым ліку з выкарыстаннем сістэм Інтэрнэт-банкінг, М-банкінг, праз устройствы самаабслугоўвання (інфакіёскі, інфакіёскі, абсталяваныя модулем прыёму наяўных грашовых сродкаў Cash-in, банкаматы-рэсайклеры).

Крэдытаатрымальнікі – трымальнікі плацежных картак ААТ «ААБ Беларусбанк», маюць магчымасць аплачваць плацяжы па крэдыце і працэнтах з дапамогай сістэм Інтэрнэт–банкінг, М-банкінг, а таксама праз устройствы самаабслугоўвання ААТ «ААБ Беларусбанк».

Трымальнікі плацежных картак іншых банкаў Рэспублікі Беларусь маюць магчымасць аплачваць плацяжы па крэдыце і працэнтах па крэдытах, выдадзеных ААТ «ААБ Беларусбанк», ва ўстройствах самаабслугоўвання ААТ «ААБ Беларусбанк». Пры аплаце з дапамогай гэтых паслуг неабходна ўвесці нумар крэдытнага дагавора, а таксама пазначыць тры апошнія лічбы нумара дакумента, які сведчыць асобу. Узнагароджанне за ажыццяўленне названай аперацыі банкам не спаганяецца.

У сістэме АРІП укаранёна паслуга па аплаце крэдыту ААТ «ААБ Беларусбанк» за бягучы перыяд у беларускіх рублях (за выключэннем пратэрмінаваных плацяжоў, поўнага пагашэння крэдыту, у тым ліку бягучага плацяжу, які адначасова з’яўляецца апошнім плацяжом, а таксама плацяжоў будучых перыядаў). Аплата даступна з 3-га працоўнага дня па 25 чысло месяца ўключна праз каналы іншага банка, РУП «Белпошта», іншыя інтэрнэт-сэрвісы, якія прадастаўляюць магчымасць аплаты паслуг з дапамогай АІС «Разлік» (АРІП).

Што значыць «3 п.п.»?

Працэнтны пункт – адзінка, якая прымяняецца для абазначэння змяненняў стаўкі працэнта.

Напрыклад, калі працэнтная стаўка за карыстанне крэдытам устаноўлена ў памеры стаўкі рэфінансавання Нацыянальнага банка Рэспублікі Беларусь, павялічанай на 3 працэнтныя пункты (3 п.п.), гэта значыць, што пры стаўцы рэфінансавання НБ РБ у памеры 9% гадавых, павялічанай на 3 п.п., стаўка па крэдыце складзе 12% гадавых.

Дакумент, які сведчыць асобу (для атрымання крэдыту)?
У адпаведнасці з Указам Прэзідэнта Рэспублікі Беларусь ад 03.06.2008 №294 "Аб дакументаванні насельніцтва Рэспублікі Беларусь", дакументамі, якія сведчаць асобу, з’яўляюцца: пашпарт грамадзяніна Рэспублікі Беларусь, від на жыхарства ў Рэспубліцы Беларусь, ідэнтыфікацыйная карта грамадзяніна Рэспублікі Беларусь, біяметрычны від на жыхарства ў Рэспубліцы Беларусь замежнага грамадзяніна, біяметрычны від на жыхарства ў Рэспубліцы Беларусь асобы без грамадзянства.
Дзеянні кліента па актуалізацыі персанальных даных па крэдытах (авердрафтах)

Згодна з крэдытным дагаворам крэдытаатрымальнік абавязаны праінфармаваць банк аб змяненні даных дакумента, які сведчыць асобу, месца жыхарства (рэгістрацыі), грамадзянства, працы, прозвішча, імя, імя па бацьку, тэлефоннага нумару (адраса электронай паштовай скрыні ў сетцы Інтэрнэт), на які накіроўваецца інфармацыя Банка аб неабходнасці выплаты плацяжоў па крэдыце, а таксама іншых акалічнасцей, здольных паўплываць на выкананне абавязацельстваў па крэдытным дагаворы.

Кліенты – фізічныя асобы для змянення асабістых даных могуць звярнуцца ў любое падраздзяленне банка, пры гэтым даныя кліента актуалізуюцца па ўсіх яго банкаўскіх прадуктах (уклад, банкаўская плацежная картка, крэдыт).

Пры звароце ў аддзяленне кліент інфармуе банк у пісьмовай форме шляхам падпісання адпаведнага паведамлення, а пры звароце ў Іпатэчныя офісы (па крэдытах на нерухомасць) на падставе адвольнай заявы.

Паколькі адносіны паміж банкам і кліентам будуюцца на дагаворных прынцыпах – крэдытаатрымальнік нясе адказнасць за выкананне прынятых на сябе абавязацельстваў, у т. л. у частцы пісьмовага інфармавання крэдытадаўца аб змяненні персанальных даных.

Калькулятар

Разлік

Выгляд разліку

Атрымаць разлік

* Дадзены разлік не з'яўляецца абавязацельствам банка па выдачы крэдыту ў названай суме.

**Сума працэнтаў за ўвесь перыяд карыстання крэдытам з'яўляецца разліковай і можа змяняцца ў адпаведнасці з графікам пагашэння крэдыту.

Вынік разліку