Аперацыі з каштоўнымі паперамі для фізічных асоб

Часта задаваемыя пытанні па аперацыям з Інтэрнэт-аблігацыямі.

Што рабіць, калі я згубіў (у мяне ўкралі) аблігацыю ці ашчадны сертыфікат?

У адпаведнасці з артыкуламі 383-389 Грамадзянскага працэсуальнага кодэкса Рэспублікі Беларусь у выпадку страты каштоўнай паперы на прад'яўніка ўладальніку неабходна звярнуцца ў суд па месцы знаходжання прадаўшага каштоўную паперу філіяла банка з іскам аб аднаўленні правоў па дакуменце на прад'яўніка. Пры прыняцці гэтага іску да разгляду суд неадкладна выносіць вызначэнне аб забароне на здзяйсненне аперацый са страчанымі каштоўнымі паперамі, што дазваляе прадухіліць іх прад'яўленне да пагашэння асобай, якая незаконна імі валодае.

Пасля гэтага суд прымае рашэнне аб аднаўленні істца ў правах па дакуменце на прад'яўніка (аблігацыі). З гэтым рашэннем суда неабходна звярнуцца ў філіял банка, які прадаў аблігацыю і здзейсніць усе належныя законнаму ўладальніку выплаты.



Ці магу я атрымаць мае грошы да даты пачатку  пагашэння аблігацыі?

Банк ажыццяўляе датэрміновае пагашэнне ашчадных сертыфікатаў незалежна ад фактычнага тэрміну валодання сертыфікатам. Датэрміновае пагашэнне ажыццяўляецца, як правіла, у дзень прад'яўлення, але не пазней за пяць працоўных дзён пасля прад'яўлення сертыфіката да датэрміновага пагашэння. Пры гэтым, выплачваемы кліенту працэнтны даход пералічваецца за фактычную колькасць дзён валодання сертыфікатам па дзеючай стаўцы па ўкладах «да запатрабавання».

Датэрміновае пагашэнне аблігацый магчыма толькі ў выпадку, калі яно прадугледжана эмісійнымі дакументамі (якія пры іх продажы заўсёды размяшчаюцца для азнаямлення кліентаў у аддзяленнях банка).

Па аблігацыях ААТ «ААБ Беларусбанк» датэрміновае пагашэнне прадугледжваецца звычайна па заканчэнні 6 мес. або 1 года (у залежнасці ад выпуску аблігацый) з даты продажу каштоўнай паперы. Датэрміновае пагашэнне ажыццяўляецца ў любым аддзяленні банка. Пры гэтым кліенту выплачваецца даход за фактычны час валодання аблігацыяй па стаўцы выпуску аблігацый.

Датэрміновае пагашэнне аблігацый Міністэрства фінансаў Рэспублікі Беларусь, якія знаходзяцца ў абарачэнні ў цяперашні час, не прадугледжана.

Разам з тым, абарачэнне на другасным рынку аблігацый на прад'яўніка не абмежавана. Такім чынам, нават калі кліент не можа прад'явіць аблігацыі да датэрміновага пагашэння ў банк, ён мае права прадаць іх трэцяй асобе па дагаворнай цане.


Якія дакументы патрэбны для куплі аблігацый на прад'яўніка або ашчадных сертыфікатаў?

Аблігацыі банка для фізічных асоб і ашчадныя сертыфікаты з'яўляюцца дакументамі на прад'яўніка. Значыць, аперацыі з гэтымі каштоўнымі паперамі за наяўны разлік ажыццяўляюцца без прад'яўлення дакумента, які сведчыць асобу.

Разам з тым, у адпаведнасці з патрабаваннямі заканадаўства ў сферы процідзеяння легалізацыі даходаў, атрыманых злачынным шляхам, ідэнтыфікацыя кліента (шляхам прад'яўлення пашпарта або іншага дакумента, які сведчыць асобу) з'яўляецца абавязковай пры здзяйсненні аперацыі на суму, якая раўняецца або перавышае 1000 базавых велічыняў у рублёвым эквіваленце.

Акрамя таго, ідэнтыфікацыя праводзіцца пры здзяйсненні аперацыі за безнаяўны разлік. 

 

 

Фізічная асоба аформіла ашчадны сертыфікат на прад'яўніка ў ААТ "ААБ Беларусбанк". Ці з'яўляецца ашчадны сертыфікат дакументальным афармленнем дагавору банкаўскага ўкладу (дэпазіту)?

У адпаведнасці з артыкулам 391 Грамадзянскага кодэкса Рэспублікі Беларусь (далей - Кодэкс) грамадзяне і юрыдычныя асобы вольныя ў заключэнні дагавораў. Згодна з п.20 Інструкцыі па выпуску, абарачэнні і пагашэнні дэпазітных і ашчадных сертыфікатаў, зацверджанай Праўленнем Нацыянальнага банка Рэспублікі Беларусь ад 27.12.2006 №219, ашчадны сертыфікат з'яўляецца дакументальным афармленнем дагавору банкаўскага ўкладу (дэпазіту) і адносіцца да дагавораў далучэння. У адпаведнасці з артыкулам 398 Кодэкса ўмовы дагавору далучэння вызначаны адным з бакоў у фармулярах або іншых стандартных формах і могуць быць прыняты іншым бокам не інакш як шляхам далучэння да прапанаванага дагавору ў цэлым. Учыняючы подпіс на каштоўнай паперы, укладчык пагаджаецца з прапанаванымі ўмовамі.

 

 

Ці гарантуе заканадаўства Рэспублікі Беларусь вяртанне грашовых сродкаў, унесеных на ашчадны сертыфікат для фізічных асоб?

Дэкрэтам Прэзізэнта Рэспублікі Беларусь ад 04.11.2008 №22 «Аб гарантыях захавання грашовых сродкаў фізічных асоб, размешчаных на рахунках і (або) у банкаўскія ўклады (дэпазіты)» гарантавана вяртанне грашовых сродкаў, размешчаных ва ўклады (дэпазіты), у тым ліку пры дакументальным афармленні дагавору банкаўскага ўкладу (дэпазіту) шляхам выдачы ашчаднага сертыфіката.